מושגי יסוד בדפוסלא פעם ולא פעמיים אני נתקל בשאלות על כל מיני מושגים בסיסיים בתחום הדפוס, אז החלטתי לכתוב כמה מילים על כל מושג שנתקלתי איתו במשך השנים.


גדלי נייר- נייר בא בגדלי גיליונות שונים, על מנת לחסוך בעלויות, כשמתכננים את גודל העבודה צריך להתייחס לכמות הפעמים שגודל העבודה נכנס בגיליון. למשל דף בגודל A4 נכנס 9 פעמים בכל צד של הגיליון הרגיל. אחד הגורמים המשפיעים על עלות ההדפסה הוא מספר לוחות ההדפסה, וזאת מהסיבה שעלות לוח הדפסה בגודל גיליון לא שונה בהרבה מעלות לוח בגודל חצי גיליון ולכן עדיף להדפיס מראש במכונת גיליון. ברוב בתי הדפוס יש מס` מכונות בגודל גיליון שלם.


גיליון- גודל גיליון נייר שלם הוא (100X70) ס"מ

A1 - גודל 84.1X59.4 ס"מ

A2 - גודל 42X59.4 ס"מ

A3 - גודל 29.7X42 ס"מ

A4 - גודל 21X29.7 ס"מ

A5 - גודל 14.8X10.5 ס"מ

A6 - גודל 10.5X7.4 ס"מ

דפוס אופסט (Offset) - טכניקת הדפוס הנפוצה. תמונת הדיו מועברת מהפלטה עליה מוקרן הדף שצריך להיות מודפס לגליל גומי ומשם לנייר המודפס. הפלטה קולטת דיו מגלילי הדיו רק באיזורים עליהם מוקרנת התמונה ואילו באיזורים הריקים נקלטת שכבת מים בלבד שמוודא שלא יודפס שם כלום. שיטת הדפסה זאת נפוצה ביותר בהיקפים מסחריים, וזאת בעקבות איכות ההדפסה הגבוהה והיעילות של השיטה.


דפוס דיגיטלי - תהליך הדפסה ממהמחשב ישירות לנייר, ללא אמצעי עזר כמו פלטות או גלילים.

דפוס משי - דפוס רשת - שיטת הדפסה על בד, עור או פלסטיק ע"י מעבר צבע דרך רשת חוטים. העברת הצבע מרשת החוטים אל המוצר נעשית על ידי ניגוב צבע לח מהחלק העליון של הרשת שמחלחל כלפי מטה. חומר מבודד, נמרח על איזורים מסוימים ומונע את צביעתם.

דפוס סובלימציה- הדפסה ממוחשבת בעזרת חום. שיטת הדפסה זו נפוצה על כוסות ובקבוקי פלסטיק או מוצרים צורניים שונים.


הדפסה דיגיטלית (לייזר צבעוני או טכנולוגיה עם דיו) - בהדפסת צבע דיגיטלית אין לוחות הדפסה, אלא הדפסה ישירות מהקובץ לנייר. מכיוון שאין עלויות בסיס, אפשר להדפיס גם כמויות קטנות, אך העלות לעותק בודד גבוהה יותר מאשר בהדפסת אופסט. בהדפסה דיגיטלית בזירוקס הצבעים בד"כ רוויים ועזים יותר מהדפסת אופסט, בהדפסה דיגיטלית באינדיגו הצבעים דומים יותר לאופסט. נייר ברירת המחדל בהדפסה דיגיטלית הוא כרומו מבריק או כרומו מט, אך ניתן להדפיס גם על נייר נטול עץ וגם על ניירות ממוחזרים ודמויי נייר עיתון.

הדפסת פרוצס - הדפסה בצבע מלא - הדפסה בארבעה צבעים: C - ציאן (מין תכלת קצת טורקיזי), M- מגנטה (אדום ורוד), Y- צהוב ו-K-שחור (K למנוע בלבול עם B-כחול). בדרך כלל לא מדפיסים בשלושה צבעים. בצבע מלא שילובי הצבעים השונים נוצרים על ידי רשתות נקודות בצפיפות משתנה, שבהן רשת אחת מודפסת על השנייה, ומרחוק נוצר שילוב הצבעים שיוצר כל גוון. הרשתות מתוכננות בארבע זוויות שונות כדי שהנקודות ישבו אחת ליד השנייה ולא אחת על השנייה.ביג - סימון חריץ בעזרת סכין לא חד המאפשר את קיפול הקרטון לללא "שבירה" של הנייר/הקרטון. ניתן לעשות ביג במכונה ידנית או במכונה חשמלית.


בליד – גלישה - פס בעובי של כ- 5 מ"מ שמודפס בכל הצדדים כהמשך לגרפיקה מעבר להדפסה הרצויה, על מנת שבחיתוך הדף לא תהיה נימה בצבע הדף המקורי.


קרופ – crop - סימני חיתוך לדף על פי גדלים שהמעצב בחר, על מנת שהדפס יחתוך במקום ובגודל הרצוי.